Az izmok nyújtásával kapcsolatban született már blogbejegyzés néhány hete.
http://jogaliget.blog.hu/2013/03/14/tippek_az_izmok_nyujtasahoz
Ebben az írásomban a comhajlító izmok nyújtásáról lesz szó. Ebben http://www.bandhayoga.com/ oldal volt a segítségemre. Ez a site egy 6 tagból álló könyvcsalád köré épül, és nagyon szuper ingyenes tartalmakat is lehet találni rajta.
A Bandha Yoga könyvcsalád megérdemel egy kis ingyen reklámot, mert ezek a könyvek látványos rajzok segítségével adnak komoly anatómiai hátteret a jóga gyakorláshoz. Nekem is van ilyen könyvem, ami nagy segítséget nyújtott akkor, amikor pl a jóga oktatói tanfolyam alatt az anatómiai ismereteimet szerettem volna megerősíteni.
Vannak olyan időszakok, amikor minden este lapozgatom ezt a könyvet, így amikor legközelebb a matracon vagyok és jógát gyakorolok vagy oktatok, akkor sorban jönnek elő az anatómiai infok, melyek biztonságosabbá és hatékonyabbá teszik a jógázást. Erősen ajánlom mindenkinek akinek legalább közepes szintű angol tudása van és szeretné tudatosabbá tenni a gyakorlását.
És most vissza a combhajlítók nyújtásához!
A combhajlítóknak nagyon jelentős irodalma van az angolszász jóga kultúrában. Keress rá a "hamstring" szóra és több ezer találatot fogsz kapni. Ennek az az oka, hogy a comhajlítót legendásan nehéz nyújtani, mivel nagy és erős izomcsoportról van szó és jógás körökben valamiért az a menőbb arc, aki mélyebbre tud hajolni, ehhez pedig kellenek a laza combhajlítók.
A comhajlító izmok valójában egy gyűjtőnév, mely a comb hátsó részében lévő izmok közös neve. Ezek az izmok az alábbiak:
1. Kétfejű combizom (musculus biceps femoris) - hosszúfejű (long head)
2. Féliginas izom (musculus semitendinosus)
3. Félighártyás izom (musculus semimembranosus)
4. Kétfejű combizom (musculus biceps femoris) - rövid fejű (short head)
A combhajlító izmok nyújtásának egyik alapgyakorlata az uttanászana, azaz előre hajlítás nyújtott lábbal. A kezdő jógások ebből a gyakorlatból annyit érzékelnek, hogy a tenyerüket le kell tenni a talajra, de ezt sok év ülő életmód után ezt nagy eséllyel nem tudják megoldani, mert a combhajlítók, leginkább a kétfejű combizmuk annyira meg van rövidülve, hogy ez nem teszi lehetővé az igazán mély előre hajlítást.
Ennek hatására a legtöbben görbítik a hátukat és így valóban szerezhető néhány centi plusz és ez lesz az eredménye:
Ezt a kivitelezést mindig kerüld, mert ilyen testtartás mellett a porckorongok első részére jelentős extra nyomás kerül és ez hátra tolja ki a porckorongot, aminek elve gyenge, már derormálódott porckorong esetén sérv lehet a vége. (a porckorong rugalmas héja kiszakad és a belső zselés állomány kitüremkedik hátra ami nyomni kezdi a gerinccsatornában futó idegeket)
Ehhez képest a mély előrehajlítást az alábbiak szerint érdemes végrehajtani:
1. Hajlítsd be enyhén a térded, akár annyira, hogy a hasad a combhoz érjen. Ez egyenesen fogja tartani a hátad és a hajlított térd hatására a comhajlító izmok a térdnél lévő tapadási ponttól kezdve ellazullnak. (1-es kép rózsaszínnel jelzett izmok).
2. Döntsd előre a felsőtested úgy, hogy közben intenzíven előre billented a medencéd és ez megfeszíti a horpaszizmokat (nagy horpaszizom - musculus psoas major és szinergista izma a csípőizom - musculus iliacus). Ezek az izmok a medence döntéséért felelősek és 2-es képen kék színnel láthatóak.
3. Húzd fel a térdkalácsod, feszítsd meg a comfeszítő izmokat (a 3. képen kékkel) és ez a reciprok gátlás hatására ellazítja a comhajlító izmokat. (Reciprok gátlás - az agonista izom megfeszítésével az antagonista izom ellazul)
Ha elfáradtál, vagy fájdalmas a nyújtás, akkor megint hajítsd a térded, lélegezz mélyeket és utána ismét próbáld nyújtani a lábad. Akár 20 légzésig is végezheted a gyakorlatot, de a felemelkedésnél vigyázz, hogy el ne szédülj.
Rávezető gyakorlatok
Ha még túl merev a combhajlítód, akkor vannak olyan rávezető gyakorlatok, melyek a gerinced károsítása nélkül képesek előkészíteni a combhajlítók intenzívebb nyújtását. Az első képen egy fix ponton támaszkodva segítünk a felsőtestet egyenesen tartani, majd második lépésként téglákra támaszkodva érjük el ugyanezt a hatást.
A képen látható gyakorlat valójában nem a teljes uttánaszana, hanem az urdva uttánaszana, ami kezdők számára inkább ajánlott. Addig hajolj csak előre, míg a hátad egyenesen tudod tartani. A fejed engedd egy kicsit lejjebb, hogy a nyaki szakaszt ne erőtesd túl.
A combhajlító sérülése
A combhajlító izmok túlnyújtás vagy jelentős igénybevétel esetén hajlamosak a sérülésre. Ezt a sérülést Ray Long a Bandha Yoga sorozat egyik szerzője, és dr. Miltényi Márta - A sportmozgások anatómiai alapjai c. könyv szerzője is egyaránt említik.
E két szerző szerint a fokozott terhelés hatására a comhajlító izmokon a medence (ülőgumó) környékén mikrorepedések alakulnak ki. Ha ez megtörténik, akkor az izom további nyújtáskor ez a leggyengébb rész kapja a legnagyobb terhelést és ennek hatására az állapot folyamatosan romlik és a fájdalmas állapot fokozódik. Ray Long pontosan ezért ajánlja a fentiekben leírt módszert, melynek lényege, hogy comhajlítót először ellazítjuk és utána fokozatosan terheljük a tapadási pont irányából, azaz a térd felől, a térd egyre intezívebb nyújtásával. Így a terhelést nem az amúgy is sérült eredési pont kapja a medence környékén.
Ezek az anatómiai ismeretek elsőre bonyolultnak tűnhetnek és valójában nincs is rájuk szükség a jóga gyakorláshoz. Nálam ez úgy működött, hogy először kínai volt az egész, majd többszöri olvasás után egyre jobban helyére került a mozgási rendszer - engem érdeklő - működése és ez segített abban, hogy a jóga gyakorlás közben a testudatom javult. Ezért ne csüggedj, ha elsőre bonyolult ez a nyelvezet, mert minél többet fogod olvasni az ilyen irányú cikkeket és szakirodalmat, annál többre fogsz majd emlékezni jóga gyakorlás közben is.
Forrás:
http://www.bandhayoga.com/keys_hams.html
http://www.harmonet.hu/szepseg-wellness/2881-comb-es-csipo-fontosabb-izmai.html
Ray Long - Anatomy for Vinyasa Flow and Standing Poses (34-35. oldal és 64-69. oldal)