Egy ideje rendszeresen TRX-ezek otthon, ezért januárban-februárban csak nagyon kevés TRX edzésen voltam a Jógaligetben. Márciusban azonban többször is elmentem tapasztalatgyűjtésre néhány budapesti stúdió TRX órájára és rájöttem, hogy nagyon hiányzik a társaság, a változatos edzés, ezért készítettem egy mérleget, hogy milyen előnyei-hátrányai vannak az otthoni és csoportos edzésnek. Az összegyűjtött érvek majdnem minden típusú edzésre (vagy jóga gyakorlásra) alkalmazhatók.
Az otthoni gyakorlás előnyei:
- Akkor kezdődik az edzés, amikor neked alkalmas, és nem tudsz elkésni az óráról.
- Ha fél órád van, akkor is érdemes nekikezdeni az edzésnek (something is better than nothing).
- Nem kell utazni, ez időmegtakarítást jelent.
- Olyan zenét hallgathatsz edzés közben, ami neked tetszik.
- Olyan gyakorlatokat teszel az edzésbe, ami neked tetszik.
- A gyenge pontjaidat külön fejlesztheted.
Az otthoni edzés hátrányai:
- Az otthoni körülmények egészen biztosan nem annyira alkalmasak az edzéshez, mint egy stúdió terme. Nálam otthon pl nincs elég hely a dinamikusabb gyakorlatokhoz és a műparketta sem ideális talaj a stabil mozgáshoz.
- Csöröghet a telefon, kerülgetnek a családtagok, esetleg zavarod őket az edzéseddel.
- Az otthoni edzés néhány alkalom után unalmassá válik. Nézhetsz közben TV-t, de akkor már nem a mozgásra figyelsz, nem hajtod meg magad annyira és könnyen kiesel a ritmusból.
- Garantált, hogy előbb utóbb a kedvenc gyakorlataidat fogod végezni és a nemszeretem gyakorlatok kimaradnak a programból.
- Ha otthon gyakorolsz, akkor nincs melletted egy edző aki a hibás mozdulataidat javítja. Így rosszul rögzülhetnek bizonyos mozdulatok, ami sérülést okozhat.
Az én esetemben a második hónapig tartott a lendület, de márciusban már jelentősen ritkult az otthon edzések száma és szívesebben mentem csoportos órára. Hiába tettem be a saját edzésembe új gyakorlatokat minden alkalommal, előbb utóbb ugyanazokat a köröket „futottam” és unalmassá vált az edzés.
Az intenzitással is voltak gondjaim. Bár a telefonomra telepített interval stopperrel pörgős edzést hoztam össze (50 mp-et dolgoztam és 20-25-öt pihentem, ebből legalább 20-25 kört csináltam, ami legalább 30 perces kemény edzést jelent), de 1 hónap alatt hozzászoktam a tempóhoz és onnantól már nem volt benne a kihívás. Erre akkor jöttem rá, amikor egy csoportos TRX óra után kétnapi izomlázam lett. Ilyet otthon nem sikerült elérnem.
A csoportos óra előnyei
- Egy edző törekszik arra, hogy feldobja az edzését. A változatosságnak nagy szerepe van, mert a test bámulatosan gyorsan alkalmazkodik a terheléshez, de ha megvan ez a szint, akkor az izmok takarékba kapcsolnak, mert a test mindig a legkisebb energiafelhasználásra törekszik. Ezt a határt kell minden edzésen legyőznöd és ezt egyedül nehezebb megtenned.
- Egy csoportos órán a „nemszeretem” gyakorlatokat is végre kell hajtani. Így a fejlődés egyenletesebb, nem csak azokat a kedvenc gyakorlatokat ismételed orrvérzésig, ami már jól megy.
- Társaságban nagy szerepe van a hiúsági faktornak. Ciki előbb kidőlni, mint a csoport többi tagja, ennek pedig nagyon-nagy szerepe van abban, hogy a kihívó, nehéz gyakorlatokat is megpróbáljuk és végrehajtsuk. :-]
- Ha csoportos órán jó a társaság, akkor az segíti a motivációt.
A csoportos órának vannak hátrányai is:
- Kötött a kezdési és befejezési idő, és kötött az óra hossza is. Hiába akarsz 10 perccel többet edzeni, ez nem fog menni.
- Egy csoportos órára el kell menni, aminek idő és anyagi vonzata van.
- Nem biztos, hogy veled egy edzettségi szinten lévő emberekkel edzel, ezért az edzés lehet túl könnyű vagy túl nehéz. Ha túl könnyű, akkor érdemes keményebb gyakorlatokat kérni, ha túl nehéz, akkor legalább gyorsan fogsz fejlődni :-]
Konklúzió:
Én nagyon fontosnak tartom, hogy ha már rászánom az 1-1 órát naponta a mozgásra, akkor az hatékony legyen. Ezért úgy tervezem, hogy hetente legalább 1 alkalommal el fogok menni a Jógaligetbe TRX órára, ha sikerül, akkor kettőre is. Az otthoni edzést természetesen nem hagyom abba, ha kevés időm van, vagy este későn végzek a munkával, akkor jobb egyenesen hazamenni és edzeni 40-50 percet, mint nem csinálni semmit.
Ha Te az otthoni edzést preferálod, akkor az alábbi tanácsokat tudom adni:
- Mindig változtass valamit az edzésprogramon. Variáld a gyakorlatokat és ne csak az erős területeid dolgoztasd. Külön szánj időt a gyenge pontok stimulálására.
- Az is segít, ha beszerzel komplett edzés DVD-ket vagy internetes videókat és együtt csinálod az órát a prezenterrel. Én is kipróbáltam és igazán kemény edzést hoztam össze, igaz a TV zavart a koncentrációban, mert nem magamat figyeltem, hanem a képernyőt.
- Vezesd egy naplóban az edzések számát és időpontját így látni fogod, ha alább hagy a lendületed. Ha azt tapasztalod, hogy ritkulnak az edzések, akkor szerezz motivációt. Pl menj el egy csoportos órára.
- Ha olyan edzést gyakorolsz mint pl a TRX, akkor mérd az edzés- és pihenőidő hosszát. Minden okos telefonra ingyen lehet interval stopper programokat letölteni. A stopper segítségével intenzívebb lesz edzésed és kevesebb lesz az üresjárat és rövidebb edzéssel is eléred az optimális hatást.
- Ha mindenképpen otthon is akarsz edzeni, akkor az a legoptimálisabb, ha variálod az otthoni edzést és a csoportos óra látogatást. Így mindkét módszer előnyét élvezheted!